Gra „w budowie” – pierwsza część warsztatów za nami

Na początku ubiegłego tygodnia (07. i 08.05.) spotkaliśmy się na pierwszej części warsztatów, w wyniku których powstanie ostateczna specyfikacja gry planszowej – kluczowego elementu naszej innowacji. Spotkanie moderowali Ada Wójcik i Kuba Wiśniewski reprezentujący naszych partnerów z Fundacji  Gerere. Udział w nim wzięli pracownicy placówek edukacyjnych, w których innowacja będzie testowana, przyszli asystenci  ON w ramach innowacji oraz zespół projektowy FAIB. W trakcie prac dołączył do nas, wraz z tatą, uczeń  Liceum Ogólnokształcącego w OSW im. Z. Tylewicza – Jakub.

Aby gra planszowa odpowiadała na faktyczne potrzeby młodzieży z niepełnosprawnością ruchową oraz lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej trzeba zebrać i spisać doświadczenia, jakie specjaliści zaproszeni do współpracy posiadają z różnych perspektyw pracy z ON oraz połączyć je z kompetencjami fachowców od projektowania gier edukacyjnych. Dlatego wspólną pracę rozpoczęliśmy od „burzy mózgów” na temat m.in. planu dnia ON w domach i szkolnych internatach, problemów i potrzeb młodzieży – odbiorców gry oraz osób na co dzień ich wspierających. Cenne było dla nas m.in. uświadomienie sobie, jak często i jakich przyczyn młode osoby z dysfunkcjami doświadczają nudy oraz, jak różne postawy i zachowania bywają nazywane „roszczeniowymi” i stereotypowo przypisywane ON Dzięki podziałowi różnych elementów życia odbiorców projektu na strefę zainteresowań, wpływu i decyzji osób zaangażowanych w tworzenie innowacji, potrafimy teraz stawiać sobie realne cele związane z wpływem gry na rzeczywistość.

Do najważniejszych zadań drugiego dnia warsztatów należało opracowanie listy 100 czynności z życia codziennego, które dzięki naszej grze młodzież będzie się uczyć wykonywać, samodzielnie lub ze wsparciem. Choć z początku liczba „100” trochę nas paraliżowała, to dzięki atrakcyjnej, konkursowej formule zaproponowanej przez moderatorów spotkania, praca przebiegła sprawnie i cała lista jest już gotowa. Jakub wprowadził nas w świat zainteresowań człowieka u progu dorosłości i opowiedział o tym, jak spędza wolny czas. Z kolei jego tata postawił pytanie: czy gra przygotuje młode ON do życia, w którym osiągać będą nie tylko sukcesy, ale i doświadczą wielu, nawet spektakularnych, porażek? Ta kwestia zmotywowała nas do dalszej dyskusji. Na koniec dnia, w kilkuosobowych grupach szczegółowo przeanalizowaliśmy i opisaliśmy po jednym z zadań, przed którym już wkrótce staną gracze.

Choć zadowolenie z siebie nie jest w Polsce w dobrym tonie, możemy nieskromnie przyznać, że wszyscy uczestnicy warsztatów są usatysfakcjonowani wykonaną pracą. Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Prace będziemy kontynuować już w przyszłym tygodniu. 23 i 24. 05. (we środę i czwartek) zobaczymy się między 9 a 17 w sali szkoleniowej FAIB (ul. Grunwaldzka 19, lok.12). Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *