Kolejna firma dokonała metamorfoz pokoi:)

Miło nam poinformować, że zainspirowaliśmy kolejną firmę do wsparcia seniorów i odnowienia ich pokoi w DPS. Jest nią GlaxoSmithKline. Koordynatorki wolontariatu z firmy skontaktowały się z nami i poprosiły o wsparcie. Z przyjemnością wprowadziliśmy je do DPS Ugory i pokazaliśmy co już udało się nam zrobić i podzieliliśmy się doświadczeniami. Na bazie tego zrodził się pomysł na zmodernizowanie aż dwóch pokoi seniorów przy wykorzystaniu dużej grupy pracowników GSK. Miło nam poinformować, że projekt okazał się sukcesem, zatem kolejni seniorzy mogą się cieszyć odnowionymi pokojami. Ciekawe , która firma dołączy jako kolejna i sprawi radość kolejnym mieszkańcom?:)

Nasze Innowacje na VIII Poznańskich Dniach Organizacji Pozarządowych

W dniu 15 września mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować nasze dwie innowacje „Mój własny kąt” oraz „Zwierzaki prawdziwymi przyjaciółmi seniorów” podczas VIII Poznańskich Dni Organizacji Pozarządowych. Na stoisku można było m.in. wczuć się w rolę seniora po przymierzeniu specjalnych gogli symulujących choroby oczu (m.in jaskry i zaćmy) oraz założeniu specjalnych rękawiczek symulujących chorobę Parkinsona. Tym samym można było odczuć to, co nasi wolontariusze podczas warsztatów przygotowujących do wspierania seniorów w naszych Innowacjach. Co ważne, poza samym stosikiem w tym dniu mieliśmy również przyjemność zaprezentować obie innowacje w strefie Innowacji mieszczącej się w jednym z namiotów ustawionych na Placu Wolności.

Hej ho, hej ho, na wycieczkę by się szło

Nie tylko pokój seniora przechodził metamorfozy i zmiany w trakcie trwania projektu. Seniorzy przed przystąpieniem do udziały opowiedzieli o swoich marzeniach wobec wycieczki, na którą zostali zabrani w czasie remontu. Każdy z seniorów inaczej ją sobie wyobrażał. Pani Weronika odwiedziła Kórnik, Pani Bożena i Pani Helena udały się do salonu kosmetycznego, a Pan Wojciech poczuł wiatr we włosach jadąc ulicami czerwonym kabrio.

Każda wycieczka była wyjątkowa, tak samo z resztą jak każdy z Uczestników innowacji!:)

O tym, jakie marzenia związane z wycieczką miała część seniorów można przeczytać w relacji jednej z uczestniczek wyjątkowych wypraw TU.

Remonty a przy tym duuużo radości!

Mój własny kąt to innowacja, dla której warto się pobrudzić! Przekonali się o tym wolontariusze pracowniczy realizujący metamorfozy w pokojach seniorów- mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Praca trwała cały dzień i obejmowała – w zależności od pokoju i potrzeb seniora – malowanie/tapetowanie ścian, zawieszanie uchwytów, półek, suszarek, szafek łazienkowych, wymiana mebli, aranżacja tarasu i wiele innych elementów, które były często przez wolontariuszy ręczne skręcane, składane, sklejane, zawieszane, przywiercane, przybijane i wkręcane. Na koniec jeszcze pamiątkowe grupowe zdjęcie i można zaprosić seniora do zobaczenia jego „własnego kąta” w zupełnie innej odsłonie!

Szkolenia wolontariuszy pracowniczych

W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność przeprowadzić szkolenie dla wolontariatu pracowniczego firmy Franklin Templeton Investments w Poznaniu.

Przedstawiliśmy założenia testowania modelu oraz główną bohaterkę – Panią Bożenę, której pokój przejdzie metamorfozę  – właśnie za sprawą pracowników Franklina.

Marzeniem Pani Bożeny jest m.in. możliwość częstszego wychodzenia na balkon czy lepszego naświetlenia pokoju.


” Większość designerów nie projektuje z myślą o swoich dziadkach i rodzicach”

Polecamy uwadze bardzo ciekawy artykuł pt.  Większość designerów nie projektuje z myślą o swoich dziadkach i rodzicach. 

Przy przygotowaniach do realizacji testowania modelu w ramach projektu Mój własny kąt odwiedziliśmy pierwsze Wzorcowe Mieszkanie Seniora w Polsce – autorstwa Państwa Agnieszki i Jan Cieśla! Projekt u Siebie mimo wieku został opisany w artykule jako przykład dobrych praktyk. 

Zdecydowanie warto także zapoznać się z projektem Dom, proj. Marta Morawska-Omalecka, w którym to także wprowadzono zmiany i spersonalizowano mieszkania seniorów w odpowiedzi na ich potrzeby i możliwości (czasami i ograniczenia).

Artykuł znają Państwo tu: http://www.fpiec.pl/design/design-dla-seniorow

Udział w II ogólnopolskiej konferencji „Strefa projektów edukacyjnych i społecznych”

Miło nam poinformować, że już w najbliższą środę 14.03.2018r. podczas konferencji „Strefa projektów edukacyjnych i społecznych” będziemy mieli możliwość opowiedzieć o testowaniu modelu w ramach innowacji społecznej WINS i projektu Mój własny kąt.

Tytuł prelekcji:
Mój własny kąt – projekt innowacji społecznej realizowany w poznańskich Domach Pomocy Społecznej.

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ DLA OSÓB Z ZEWNĄTRZ TO OŚRODEK, DLA SENIORÓW TO DOM…

Przypominamy, że w założeniach innowacji jest:

STWORZENIE MODELU POPRAWY JAKOŚCI ŻYCIA
MIESZKAŃCÓW I ICH PRZESTRZENI MIESZKALNEJ W
DOMACH POMOCY SPOŁECZNEJ PRZEZ GRUPY
WOLONTARIUSZY (W TYM WOLONTARIUSZY PRACOWNICZYCH).

Projekt Mój własny kąt w liczbach:

  • 10 SENIORÓW
  • 50 WOLONTARIUSZY
  • 10 METAMORFOZ MIESZKAŃ
  • 10 MIĘDZYPOKOLENIOWYCH PODRÓŻY
  • WYPRACOWANIE  1 REKOMENDACJI DO DALSZYCH
    TAKICH DZIAŁAŃ W PRZYSZŁOŚCI!