O innowacji

Dla wszystkich ulubione książki z dzieciństwa są nierozerwalnie związane z obrazami. Najpiękniejsze baśnie kojarzą się z ilustracjami Szancera, a Pan Kleks na zawsze będzie już miał twarz Piotra Fronczewskiego. Są jednak osoby, dla których nie jest to wcale takie oczywiste.

Dzieci, które urodziły się niewidome lub straciły wzrok we wczesnej młodości – świat literatury poznają inaczej. Mogą przeczytać, że Pan Kleks ma żółty surdut – jednak nie są pewne jak kolor żółty wygląda. Wiedzą, że jego twarz pokrywają piegi – natomiast nie do końca potrafią sobie to wyobrazić. Czytając książki inaczej rozumieją ich świat – a rozmawiając o książkach z widzącymi kolegami rozmawiają o zupełnie innych przestrzeniach…

Odpowiedzią na to jest innowacja „Dotknij świata książek”. Chcemy wprowadzić kilkanaście najbardziej znanych i lubianych postaci książkowych do świadomości niewidomych dzieci poprzez stworzenie ich reprezentacji 3D. Wykorzystując technologię druku trójwymiarowego chcemy stworzyć jedyną w swoim rodzaju bibliotekę, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci, dla których dotyk jest jedynym sposobem na wyobrażenie sobie bohatera książkowego. Aby w ich wyobrażeniach Pan Kleks stał się …Panem Kleksem.